Skip to main content
DistrictCampus
CAMPUS

ACHS State Placers

Andover Central high school state placers

2019

Girls:

1st Place- Peyton Vincze, Kinsley Ochsner, Brittany Harshaw and Hannah Wiebe- 4x400 relay- 4:02.27

3rd Place- Kinzington Kelley, Brittany Harshaw, Cailan Steward and Hannah Wiebe- 4x800 relay- 9:56.98

4th Place- Hannah Wiebe- 400m- 60.58

5th Place- Kinsley Ochsner- Triple Jump- 35’ 10.50”

7th Place- Brittany Harshaw- 400m- 61.80

7th Place- Cailan Steward- 1600m- 5:24.38

8th Place- Peyton Vincze- 200m- 26.80

 

2018

Girls:

2nd Place- Ally Harris, Kinsley Ochsner, Cailan Steward and Hannah Wiebe- 4x400 relay- 4:04.22

3rd Place- Hannah Wiebe- 800m- 2:19.45

5th Place- Kinsley Ochsner- Triple Jump- 35’ 9.25”

7th Place- Aniyah Bethea, Peyton Vincze, Mackenzie Scheidel and Amari Lipscomb- 4x100 relay- 50.65

Boys:

6th Place- Matthew Maki- 3200m- 9:53.19

 

 

2017

Girls:

1st Place- Jewell Bolden- 100m Hurdles- 14.27

1st Place- Jewell Bolden- Long Jump- 18’ 7”

3rd Place- Hannah Wiebe- 800m- 2:20.04

4th Place- Hannah Cole, Kinsley Ochsner, Lyndsay Stinson and Hannah Wiebe- 4x400- 4:07.83

6th Place- Hannah Cole- Long Jump- 16’ 8.75”

Boys:

5th Place- Darryl Givens- 300m Hurdles- 40.77

7th Place- Grant Sinclair- 3200m- 10:08.20

 

2016

Girls:

1st Place- Jewell Bolden- 100m Hurdles- 14.76

1st Place- Amanda Kakoulias- Shot Put- 39’ 6.50”

2nd Place- Jewell Bolden- 100m- 12.61

3rd Place- Jewell Bolden- 200m- 26.30

3rd Place- Jewell Bolden- Long Jump- 17’ 10”

4th Place- Amanda Kakoulias- Discus- 116’ 3”

4th Place- Hannah Wiebe- 800m- 2:22.15

5th Place- Amanda Kakoulias- Triple Jump- 35’ 6.25”

6th Place- Lyndsay Stinson- 300m Hurdles- 47.81

6th Place- Amanda Kakoulias- Javelin- 124’ 4”

8th Place- Lyndsay Stinson- 100m Hurdles- 16.60

Boys:

2nd Place- Jordan Birch- 110m Hurdles- 14.27

2nd Place- Jordan Birch- 300m Hurdles- 38.80

2nd Place- Jonathon Clark- Long Jump- 21’ 5.25”

4th Place- Jordan Birch- Long Jump- 20’ 9.75”

 

2015

Girls:

2nd Place- Amanda Kakoulias- Discus- 120’ 7”

2nd Place- Amanda Kakoulias- Javelin- 133’ 5”

3rd Place- Amanda Kakoulias- Shot Put- 40’ 6.5”

6th Place- Hannah Cole- Long Jump- 16’ 2.75”

               

Boys:

1st Place- Jordan Birch- 110m Hurdles- 14.42

5th Place- Jordan Birch- 300m Hurdles- 40.04

7th Place- Johnathon Clark- Long Jump- 20’ 11.75”

 

2014

Girls:

2nd Place- Amanda Kakoulias- Triple Jump- 37’ .25”

3rd Place- Amanda Kakoulias- Javelin- 133’ 1”

4th Place- Amanda Kakoulias- Long Jump- 16’ 3.5”

7th Place- Amanda Kakoulias- Shot Put- 38’ 7.25”

Boys:

1st Place- Jordan Birch- 110m Hurdles- 15.09

6th Place- Zane Downing- 800m- 1:58.24

7th Place- Christopher Seirer- 200m- 22.77

 

2013

Girls:

4th Place- Amanda Kakoulias- Triple Jump- 36’ 3.75”

6th Place- Karlie Woods- 300m Hurdles- 48.74

Boys:

2nd Place- Kolton Holinde- Javelin- 167’ 1”

 

 

2012

Girls:

2nd Place- Stephanie Knab- High Jump- 5’ 4”

3rd Place- Stephanie Knab- Long Jump- 17’ 7.25”

Boys:

3rd Place- Lucas Fitch- 300m Hurdles- 40.58

 

2011

Girls:

2nd Place- Stephanie Knab- High Jump- 5’ 2”

Boys:

2nd Place- Cole Kretchmar- 110m Hurdles- 15.16

2nd Place- Cole Kretchmar- 300m Hurdles- 40.12

 

2010

Girls:

4th Place- Stephanie Knab- Long Jump- 17’ 2.75”

Boys:

5th Place- Benton Beverly- 400m- 50.63

5th Place- Brandyn Willard- 300m Hurdles- 41.60

 

2009

Girls:

1st Place- Tiffany Bias- 400m Dash- 56.42

1st Place- 4x400m Relay- 3:58.35

3rd Place- Kelsey Banwart- 800m- 2:22.50              

3rd Place- Tiffany Bias- 200m- 25.35

5th Place- 4x100m Relay- 49.90

Boys:

3rd Place- Ben Fulghum- Shot Put- 51’ 4.5”

6th Place- Benton Beverly- 400m- 50.48

 

2008

Girls:

1st Place- Tiffany Bias- 400m- 57.39

1st Place- Tiffany Bias- 200m- 25.79

2nd Place- 4x400m Relay- 4:00.29

3rd Place- 4x100m Relay- 49.85

5th Place- Kelsey Banwart- 400m- 59.57

Boys:

7th Place- Benton Beverly- 400m- 52.14

 

2007

Girls:

1st Place- Tiffany Bias- 400m- 56.84

1st Place- Tiffany Bias- 200m- 25.42

3rd Place- Tiffany Bias- 100m- 12.68

7th Place- Bailey Gee- High Jump- 5’ 2”

 

2006

Girls:

7th Place- Bailey Gee- High Jump- 5’ 2”

Boys:

4th Place- 4x400m Relay- 3:28.99

4th Place- 4x800m Relay- 8:23.73

5th Place- Kyle Cummings- 800m- 2:02.80

 

2005

Girls:

6th Place- 4x800m Relay- 10:00.88

7th Place- Bailey Gee- High Jump- 5’ 0”

Boys:

3rd Place- 4x800m Relay- 8:13.27

 

2004

Girls:

2nd Place- 4x400m Relay- 4:09.49

5th Place- 4x800m Relay- 10:10.15

Boys:

1st Place- Braden Lysen- 200m- 23.04

2nd Place- Braden Lysen- 100m- 10.95

3rd Place- 4x400m Relay- 3:26.10

6th Place- 4x800m Relay- 8:25.86

 

2003

Girls:

6th Place- Jessica Hensley- 800m- 2:24.97

Boys:

1st Place- Braden Lysen- 400m Dash- 50.09

1st Place- 4x400m Relay- 3:26.84

4th Place- 4x100m Relay- 44.23

5th Place- Chris Rainbolt- High Jump- 6’ 2”

 

 

2002

Boys:

6th Place- 4x800m Relay- 8:22.74

7th Place- Braden Lysen- 400m- 51.66

 

Individual State Placers- 77

State placing relay teams- 20